Co zrobić, gdy Macbook jest zalany? Przewodnik


 

Co trzeba zrobić na paczątek?


Zacznij od wyłączenia zasilania i wciśnięcia przycisku "power off" na 10 sekund. Powinieneś również odłączyć źródło zasilania, zasilacz magsafe. Nie należy ponownie dotykać przycisku zasilania. Może to spowodować ponowne włączenie się komputera. Niedokończone pliki należy natychmiast skasować. Komputer i Twoje dane będą bezpieczniejsze, jeśli wcześniej zostanie odłączony/wyłączony. Po zalaniu macbooka danymi należy wyłączyć zasilanie i zasilacz do komputera.

Jak poradzić sobie z zalanym Macbookiem


Czasem nie da się wyłączyć zalanego sprzętu. Macbook będzie się resetował w kółko lub nie będzie reagował na wyłączenie. Oznacza to, że woda dostała się na klawiaturę i nie komunikuje się ona już z płytą główną. Nadal możesz go wyłączyć, ale nie panikuj! Możesz użyć chusteczek higienicznych lub ręcznika papierowego, aby zebrać płyn pozostały na klawiaturze, a następnie zamknąć klapkę. Po wykonaniu tych czynności do płyty głównej zostanie wysłana wiadomość z poleceniem uśpienia macbooka. W tym przypadku, wiadomość jest umieścić macbook w trybie uśpienia. Oznacza to, że zasilanie zostanie odcięte do procesora, matrycy, dysku i innych krytycznych komponentów. Macbook będzie teraz w trybie łagodnego uśpienia, w którym pobiera zasilanie do układów pamięci. Jeśli jednak poczeka chwilę, przejdzie w tryb głębokiego uśpienia, w którym nie pobiera zasilania do matrycy, układu pamięci, dysku i procesora. Twój macbook będzie teraz w najbezpieczniejszym stanie po zalaniu. Zanim zadzwonisz do serwisu, upewnij się, że jest w pełni naładowany.


Zadziałało, gdy go wyłączyłem. MacBook


Jeśli po wyłączeniu macbook nadal działa, oznacza to, że korozja postępuje szybciej i mocniej do płyty głównej. Ważne jest, aby odłączyć zasilanie od macbooka tak szybko, jak to możliwe. Dobrym pomysłem jest również wyjęcie baterii. Nie jest to łatwe zadanie w macbookach, więc nie zniechęcaj się, jeśli nie da się tego zrobić samemu. Jesteśmy skuteczni nawet wtedy, gdy zajmie nam to do rana lub następnego dnia. Ba! Ba! Zmierzyliśmy uszkodzenia i poszukaliśmy schematów. Macbook Air M1 po dwóch-trzech dniach był znowu gotowy do pracy. Napisaliśmy na nim ten tekst, w nadziei, że pomoże Wam opanować panikę po zalaniu. Nie warto panikować. Zwykle da się to naprawić, a elektronika jest jedyną rzeczą, która ucierpiała. Warto wspomnieć, że kopie zapasowe Waszych danych są dostępne na iCloud oraz dyskach zewnętrznych. Nie ma znaczenia, czy zostaniesz zalany, czy stracisz sprzęt; ważne jest, abyś zadbał o odpowiednią ochronę swoich danych.